Sziasztok!
Nagyon fontos dolognak tartam azt, hogy tisztába legyünk a bőrtípusunkkal!
Hogy miért olyan fontos?
Mert nem mindegy, hogy milyen termékeket használunk az arcunkra, például egy rosszul megválasztott alapozó, amit száraz bőrre fejlesztettek ki és egy zsírosabb bőrű ember használja, lehet, hogy ezáltal még jobban eltömíti a pórusait és csak pattanásosabb és mitesszeresebb lesz a bőre és hibáztatja a terméket, holott lehet, hogy nincs azzal semmi baj, csak nem az ő arcbőrére találták ki.
![]()
Sokat szenvedtem a bőrömmel, mivel eléggé pattanásos tinédzser voltam és gondoltam, ha alkoholos tonikot használok rá milyen jó lesz, mivel szárítja a bőrt ezáltal a pattanásokat is leszárítja. Egy- két hétig tökéletes volt, de utána mindig csak rosszabb volta helyzet. Azt gondoltam, hogy biztos megszokta a bőröm a tonikot és már szaladtam is, hogy vegyek más típusú tonikot. Viszont a tonikok tökéletesek voltak csak elfelejtettem hidratálni a bőrömet, mert azt gondolta, hogy aki pattanásos és zsíros arcbőrrel rendelkezik, nem kell krémezni, pedig DE. Fontos, hogy hidratáljuk a bőrünket, ezáltal, nem szárítjuk túl az arcbőrt. Én sajnos azt a hibát követtem el, hogy az alkoholos tonik teljesen kiszárította a bőrömet és erre a szervezetem úgy reagált, hogy még több faggyút termelt és ezt csináltam sajnos évekig.
De nézzük, milyen bőrtípusok vannak!
Normál bőr:
A legszerencsésebb bőrtípus és a legritkább.
Jellemzője:
egyenletes bőrfelszín, egyenletes szín, nincsenek pattanások, mitesszerek és száraz bőrfelületek, rugalmas.
Kezelése:
mint minden bőrtípusnál itt is fontos a rendszeres arctisztítás, ami a legfontosabb esténként, a sminket és a nap folyamán rárakódott szennyeződés letakarítása. Válasszunk normál bőre való termékeket, egy könnyed arctisztítót (fontos ne szárazz bőre vagy zsíros bőrre ajánlott termékeket használjunk, mert könnyen kiszáríthatjuk vagy eltömíthetjük zsíros krémekkel az arcunkat) ha úgy érezzük, akkor szerezzünk be egy nem alkoholos arc tonikot, vagy akár arctejet és végül hidratáljuk a bőrünket, egy könnyedebb arckrémmel, amit normál bőrre ajánlanak. Reggeli arctisztítást nem tartom rettentően fontosnak, mivel ha este megtisztítottuk, hidratáltuk, reggel nem biztos, hogy szükségét érezzük annak, hogy újra megmossuk az arcunkat ez egyén függő, de reggelente is fontos a hidratálás. Fontos az arcradírozás, de hetente 1 alkalom bőven elegendő.
Aki ilyen bőrtípussal rendelkezik, és szeretne arcmaszkot használni, én azt javaslom, hogy revitalizáló, nyugtató, könnyed formulájú termékeket keressen.
Zsíros/olajos bőr:
Jellemzői:
fénylő, olajos bőr, legfőképp a T-zónában (homlok, orr, áll), pattanások, mitesszerek, tág pórusok
Kezelése:
nagyon fontos itt is az esti arctisztítás, és ennél a bőrtípusnál, ha reggel is tapasztaljuk, hogy zsíros a bőrünk akkor reggelente is fontos az arc lemosása. Zsíros bőrre kifejlesztett szappanokkal illetve arclemosóval. Nekem is zsíros bőröm van és én kettő fajta tonikot használok, egy alkoholosat és egy nem alkoholosat, amikor érzem, hogy a bőröm nagyon zsíros tehát reggelente is fénylő arccal kelek fel akkor használok alkoholos tonikot, de amikor érzem, hogy nem zsíros annyira a bőröm, nincs tele pattanással az arcom, akkor a nem alkoholos tonikot használom, hogy ne szárítsam túl az arcomat. Viszont reggelente mindig használok tonikot, akkor is, ha nem használok arctisztítót és utána hidratálom az arcomat. Tonizálás után fontos, hogy hidratáljuk a bőrt én a könnyed, gél állagú termékeket szeretem, amik nem tömítik el a pórusaimat és könnyedén beszívódnak és nem hagynak zsíros érzést maguk után. Fontosnak tartom, hogy hetente 1-2 alkalommal radírozzuk át az arcunkat arcradírral, ezáltal is segítve az elhalt hámsejtek eltüntetését, így nem fokozzuk a mitesszerek kialakulását.
Arcpakolásnak én a tisztító arcpakolásokat szeretem, ezek általában agyagos termékek, mivel az agyag nagyon jól kitisztítja a pórusokat, de én szoktam utána nyugtató pakolásokat is használni, amik hidratálják és feltöltik a bőrt. De ha sok gyulladt pattanás van az arcodon érdemes gyulladáscsökkentő arcmaszkot bevetni. (lesz bejegyzés, hogyan ápolom én az arcbőrömet, ott leírom majd a nekem bevált módszereket)
Vízhiányos, száraz bőr:
Jellemzői:
tapintása érdes, fakó színű, húzódó érzés, gyakran mitesszerek jelennek meg.
Kezelése: nagyon fontos, hogy kerülni kell az alkoholos termékeket. Krémes arctisztítót, tonik helyett arctejet ajánlok. Nagyon fontos a megfelelő hidratálás. Nem egyszerű megtalálni a megfelelő hidratálókrémet, fontos, hogy vízmegkötő hatású legyen. Nagy hangsúlyt kell fektetni a hidratálásban akár külön nappali és esti arckrémek bevetésével. Esti krém lehet zsírosabb, tömörebb krém, ami az éjszaka folyamát hidratálja, táplálja a bőrt. Reggelre pedig lehet egy könnyedebb krémet használni, ami hamarabb beszívódik, de hidratál egész nap. Ennél az arctípusnál a leg jellemzőbb, hogy sok termék irritálja a bőrt, nagyon nehéz megtalálni a megfelelő terméket. Ha bármilyen irritációt érzel, vagy nem érzed, hogy megfelelően hidratálja a bőrödet a termék érdemes lecserélni. Arcradírozás kéthetente egyszer ajánlott.
Arcmaszkoknál pedig a revitalizáló és hidratáló krémes állagú maszkokat használjanak.
Vegyes/kombinált bőrtípus:
Jellemzői:
vannak az arcon olyan területek, ahol száraz, vízhiányos részek vannak, de valahol zsíros pattanásos területekkel találkozol.
Kezelése:
egyik területet sem szabad elhanyagolni, tehát nem szabad csak zsíros illetve csak száraz bőrre való készítményekkel ápolni. A leggyakoribb, hogy a T-zónában zsírosabb a bőrünk, de az orcánk pedig száraz. Itt sajnos kísérletezgetni kell, árulnak igaz kombinált bőrre való termékeket, itt nem ajánlom az alkoholos tonikot, vagy csak azokon a részeken törüljük, át ahol zsírosabbnak érezzük a bőrünket. Használhatunk két különböző hidratáló krémet is ha nem érezzük elégnek a száraz területekre.
Arcradírozást itt is fontosnak tartom, de itt válasszunk inkább olyan terméket ahol krémesebb és nem túl durva szemcséket tartalmaz, hogy a száraz felületet ne irritáljuk. Arcmaszknál, tehetünk fel akár kettő arcmaszkot is tehát külön a T-zónára, és külön az orcákra. Nem egyszerű egy kombinált bőrtípus kezelése, de sajnos ez a leggyakoribb.
Nem vagyok kozmetikus, tehát érdemes ellátogatni a kozmetikushoz, és megkérdezni tőle, hogy milyen bőrtípusba tartozol, sőt érdemes rendszeresen járni kozmetikushoz és nem otthon nekiesni a mitesszereket eltávolítani, hiszen ebben ő a profi és inkább szakemberre kell bízni. Tudom, nem egyszerű jó kozmetikust találni, de ha egyszer megtalálod érdemes rendszeresen felkeresni.
Muszáj megemlítenem , hogy sokszor hormonális illetve egészségügyi okok, rossz táplálkozás, nem megfelelő életmód is lehet, egyes bőrtípusok kialakulása mögött. Tehát a kozmetikus mellett érdemes ellátogatni a bőrgyógyászhoz is!
Fontos megemlítenem, hogy az évszakok váltakozásával a bőröd is sokszor változik, tehát télen inkább szárazabb az ember bőre nyáron viszont pont fordítva, vagyis nem biztos, hogy mit télen használunk terméket ugyan olyan jó lesz nyáron is, nem biztos, hogy ugyan azt a hatást éred el vele. de az évek múlásával is változik a bőröd!
Az is fontos, hogy attól, hogy neked vagy a barátnődnek beválik egy termék még nem biztos, hogy mindkettőtöknek beválik ugyan az a termék, hiába egyforma a bőrötök. Ezt mindenkinek saját magának kell kitapasztalnia, nem biztos, hogy rögtön megtalálod azt a hidratálókrémet vagy azt a tonikot, ami számodra megfelelő ezért is érdemes szakember véleményét is kikérnek.
De ami a legfontosabb, hogy minden nap tisztítsd meg az arcod, hiszen tele van a levegő szennyeződésekkel, amit érdemes és ajánlott és nagyon meg fogja hálálni a bőröd, hogy ha letakarítod.
Te milyen bőrtípusba tartozol?